Město Staňkov
MĚSTOStaňkov

Historie

Staňkov je město ležící na řece Radbuze mezi Plzní a Domažlicemi. Leží v nadmořské výšce 387 m n. m., výměra obce činí 2 049 ha a aktuální počet obyvatel je 3268. Staňkov je rozdělen řekou Radbuzou na dvě části - Staňkov město na levém břehu řeky a Staňkov ves na pravém břehu. Součástí Staňkova jsou obce Ohučov, Krchleby a Vránov.

První historická zmínka o Staňkovu pochází z roku 1233, kdy je připomínán rytíř Witla ze Stancowic a jeho bratr Prkosz jako jedni z prvních majitelů hrádku Lacembok. Více je o Staňkovu napsáno ze zápisu z roku 1271, kdy ves Staňkov prodává její majitel Witlo premonstrátskému klášteru v Chotěšově. Poprvé se druhá strana obce, tedy Staňkov městys, vyskytuje v pramenech roku 1367. Až do roku 1425 patřilo městečko i ves chotěšovskému klášteru. V období husitských válek podporoval klášter finančně císaře Zikmunda a k vzrůstajícím finančním požadavkům ze strany císaře byl Staňkov městys dán v zástavu Zdeňkovi z Drštky, který byl držitel horšovotýnského panství. Druhá část, Staňkov ves, byla k  Horšovskému Týnu přikoupena v roce 1576. Zatímco ves patřila Horšovskému Týnu až do roku 1945, město připadlo roku 1623 chotěšovskému klášteru a  patřilo mu až do jeho zrušení v roce 1782. Celé klášterní panství pak spravoval náboženský fond, od něhož koupili Staňkov městys Thurn-Taxisové za 1 080 000 zlatých a zůstali jeho majiteli do roku 1945.

Staňkov ves a Staňkov město existoval odděleně až do roku 1938. Oddělení bylo tak důkladné, že Staňkov město patřil k Plzeňskému kraji a Staňkov ves patřil ke Klatovskému kraji. V roce 1938 byly obě obce právně sloučeny v jeden celek, ale statut města byl přiznán Staňkovu až roku 1960.

Okolo roku 1800 začalo městečko užívat městský znak. Znak byl a je dosud používán v této podobě: modrý štít, v  jehož dolní polovině je stříbrná městská hradba, uprostřed hradby je umístěn zlatý štít se třemi páry jeleních parohů ( šlechtický erb Hroznatů), za hradbou vystupuje horní polovina poutníka v hnědém oděvu s  velkým černým kloboukem na hlavě a s poutnickou holí v ruce. Ten má znázorňovat sv. Jakuba Většího, patrona staňkovského kostela.

Roku 1639 bylo Staňkovu vydáno mýtní privilegium, když vybírané mýtné přes řeku Radbuzu bylo dalším zdrojem příjmů do obecní pokladny. O osm let později vznikla v městečku pošta. Město Staňkov získalo od roku 1690  privilegia na pořádání trhů, a to na týdenní trhy a dva výroční trhy v  roce (úterý po Novém roce a úterý po sv. Františku).

Roku 1602  obdrželi Staňkovští várečné právo. Pivo se vařilo po domácku a první pivovar byl pravděpodobně v místnostech Staré radnice (dům čp. 1).Roku 1873 byl zahájen provoz v novém pivovaru Městys staňkovský akciový pivovar. Tento byl roku 1875 pro nedostatek kapitálu prodán hraběti Trauttmansdorffovi. Roku 1908 byl pro tento pivovar zřízen nový gravitační vodovod, který byl v provozu pro účel užívání pitné vody pro město Staňkov ještě v nedávné době.

• Hrad, zámek, tvrz

Východně od Staňkova nad Srbickým potokem zřícenina hrádku Lacembok z konce 13.  stol., západně ve vsi Puclice trojkřídlý zámek, který vznikl přestavbou původná tvrze v 17. a 18. stol.

• Lidová architektura

Barokní statek čp. 70 z r. 1738.

• Městské památky

Pozdně barokní radnice z 18. stol.

• Církevní památky

Původně gotický kostel sv. Jakuba Většího z počátku 15. stol. s barokní věží z r. 1673.

• Jiné zajímavosti

ze Staňkova pochází rod Wenigů - mj. spisovatelé Adolf (1874-1940) a František W. (1849-1922), malíř Josef W. (1875-1939).

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Rezervace

Rezervace víceúčelového hřiště

Rezervační systém

Dostávejte informace z našeho webu prostřednictvím SMS a e-mailů